Kõige paikapidavam ja üks kõige ekslikum Mogleni väide
Eben Mogleni 1999. aasta artikkel "Anarchism Triumphant: Free Software and the Death of Copyright" käsitleb vaba tarkvara liikumise mõju intellektuaalomandi süsteemile. Järgnevalt uurimegi, milline tema väidetest on 20 aastat hiljem täppi läinud ja milline ei ole.
Moglen rõhutab, et vaba tarkvara tootmisviis, mis põhineb koostööl ja avatud juurdepääsul, võimaldab kiiret ja tõhusat arengut. Ta viitab Eric Raymondi "Linuse seadusele": "Piisava hulga silmapaaride puhul on kõik vead pinnapealsed." See tähendab, et kui lähtekood on avalik ja paljud inimesed seda uurivad, leitakse ja parandatakse vead kiiresti. Tänapäeval on see põhimõte laialdaselt kinnitust leidnud. Avatud lähtekoodiga projektid, nagu Linux (on serverite maailma valitseja, 90% pilveteenuste turust), Apache ja Mozilla Firefox, on näidanud suurt stabiilsust ja turvalisust just tänu globaalsele koostööle ja avatud arendusmudelile. [5]
Moglen ennustas ka, et vaba tarkvara liikumine viib intellektuaalomandi süsteemi hääbumiseni. Ta väitis, et vaba tarkvara on esimene samm intellektuaalomandi süsteemi närbumise suunas. Samas on reaalsus näidanud, et kuigi vaba tarkvara on saavutanud märkimisväärset edu ja mõjutanud oluliselt tarkvaratööstust, ei ole autoriõiguse süsteem veel kusagile kadunud. Vastupidi, intellektuaalomandi kaitse on paljudes valdkondades tugevnenud ning autoriõiguse seadusi on kohandatud digitaalajastu väljakutsetele. Näiteks kuigi Spotify ja Apple Music võimaldavad striimimist, on alla laaditud failid (isegi Premium kasutajatel) DRM-kaitse all, mis takistab nende edasist jagamist või muul viisil kasutamist. [4] Samuti ka Netflix kasutab Widevine (Google) ja PlayReady (Microsoft) DRM-i, et blokeerida videote salvestamist ja levitamist. [1] [2] [3] Seega oli Mogleni ennustus autoriõiguse süsteemi hääbumise kohta pigem mööda.
Kas siis vaba tarkvara võidab lõpuks? Võib-olla, kuid autoriõigus sureb ilmselt alles siis, kui me loobume mõttest, et teadmised peaksid olema omand.
Viidatud kirjandus
1. https://www.eff.org/issues/drm
2. https://www.vdocipher.com/blog/2022/05/netflix-drm/
4. https://www.viwizard.com/apple-music-tips/apple-music-vs-spotify.html
5. https://svitla.com/blog/linux-distribution-cloud-instance/
Kommentaarid
Postita kommentaar